spalacze tłuszczu

Spalacze tłuszczu – czym są i kiedy warto po nie sięgnąć? 

Spalacze tłuszczu to suplementy, które zyskały w ostatnim czasie niebywałą popularność. Nic dziwnego, coraz więcej osób staje się świadoma, jak ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała. W okresach wakacyjnych lub świątecznych pojawia się także u wielu osób potrzeba “wzięcia się za siebie”. Nieświadomi zaczynają szukać wsparcia na początku swojej drogi i trafiają m.in. na spalacze tłuszczu. Czym są spalacze tłuszczu? Jak działają? Czy są całkowicie bezpieczne? 

Czym są spalacze tłuszczu? 

Uzyskanie oraz utrzymanie szczupłej sylwetki to nie lada wyzwanie. Coraz więcej osób, zaczyna się w okresie redukcji zastanawiać nad zyskującymi popularność spalaczami tłuszczu. To suplement, który uruchamia w organizmie procesy spalające tkankę tłuszczową. Wpływają one m.in. na przyspieszenie metabolizmu, a nawet na ograniczenie odkładania się tkanki tłuszczowej lub nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie. Dzięki składnikom, takim jak kofeina, witaminy, ekstrakty roślinne, zwiększa się energia oraz działanie poprawiające koncentrację. 

Jak działają spalacze tłuszczu? 

Suplementy tego typu, działają poprzez zwiększenie produkcji ciepła i poprawy wydolności. Organizm czerpie energię z wytworzonego ciepła, związanego z pobudzeniem katecholamin. Ponadto zawarta w nich kofeina, pobudza organizm do pracy i niweluje zmęczenie. Zażycie spalacza tłuszczu wpływa ponadto na metabolizm, wspierając redukcję tkanki tłuszczowej, a wzrost temperatury przyczynia się do spalania większej liczby kalorii. 

Rodzaje spalaczy tłuszczu 

Spalacze tłuszczów dostępne są pod szeroką gamą produktów, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Różnią się między sobą przede wszystkim składem oraz sposobem działania na organizm. Wyróżnia się preparaty: 

  • Lipotropy – substancje, które przyczyniają się do rozbicia cząstek tłuszczu, które drobniejsza są łatwiejsze do spalenia (prowadzące do lipolizy),
  • Termogeniki – podwyższają temperaturę ciała, przyczyniając się do przyśpieszenia metabolizmu. Działają w sposób, wywołujący oszukanie organizmu, który funkcjonuję jak przy intensywnej aktywności fizycznej. 
  • Sprzężony kwas linolowy CLA – wykazuje łagodne działanie termogeniczne oraz zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. 
  • L-karnityna – działa podczas długotrwałej aktywności fizycznej, zwiększając spalanie tłuszczu. 
  • Reduktory apetytu – Działają poprzez wypełnienie żołądka błonnikiem, co przyczynia się do odczuwania sytości i ograniczeniu spożywanych kalorii. 

 

Czy są bezpieczne? 

Skład większości spalaczy tłuszczów składa się z naturalnych składników, takich jak zielona herbata czy błonnik, czyniąc ich bezpiecznymi dla spożywających. Uważać jednak należy na tzw. termogeniki, których nie należy stosować podczas m.in. ciąży, cukrzycy, chorób neurologicznych lub układu krążenia. 

Kto powinien po nie sięgać? 

spalacze tłuszczu

Suplementy, którymi są spalacze tłuszczu, dedykowane są dla osób chcących pozbyć się tkanki tłuszczowej lub zbędnych kilogramów. Sprawdzą się także u osób, chcących poprawić swoja wydolność podczas treningu, szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń typu cardio. Sprawiają, że staje się on bardziej efektywny, pozwalając na szybsze zrealizowanie celów treningowych. Dzięki suplementom tego typu wzrasta także energia do treningu oraz ogólna motywacja. Sprawdza się również w dużej mierze u osób, u których następuje zastój wagi mimo wykonywanych, intensywnych ćwiczeń. Wbrew temu, co się wielu osobom wydaje, spalacze tłuszczów nie są magicznym specyfikiem odchudzającym. Działają prawidłowo tylko w przypadku aktywności fizycznej oraz diety redukcyjnej, głównie poprzez zwiększenie termogenezy organizmu, zmniejszenie apetytu oraz podkręcenie metabolizmu. 

Efekty i skutki uboczne 

Spalacze tłuszczu wspomagają organizm w związku z redukcją kilogramów i tłuszczu z organizmu. Zależnie od zawartych w suplementach składnikach aktywnych, mogą przynieść różne efekty. Ogólnymi plusami przyjmowania spalaczy są: 

  • zwiększenie wchłaniania się mikroskładników, 
  • kontrola nad apetytem, 
  • przełamanie stagnacji podczas redukcji, 
  • zwiększenie wydolności,
  • lepsza przemiana materii,
  • zminimalizowanie odczucia zmęczenia,
  • zwiększenie termogenezy organizmu.

Zachwalane spalacze tłuszczu, budzą jednak wśród wielu osób niepewność związaną ze skutkami ubocznymi. Niepożądanych działań, które wywołują, jest również sporo. Wyróżnia się m.in.: 

  • Kołatanie serca,
  • bezsenność,
  • skurcze mięśni,
  • nudności,
  • drżenie rąk,
  • podwyższenie ciśnienia.

Uważać na spożycie suplementu powinny także osoby z depresją, ponieważ działanie może przyczynić się do zwiększenia lęków. 

Naturalne spalacze tłuszczu

odchudzanie

Warto korzystać z naturalnych spalaczy tłuszczów, które pobudzą metabolizm i dodadzą energii. Wiele naturalnych substancji roślinnych, pomagają w procesie redukcji, są nimi m.in. imbir, kurkuma, witamina C, cynamon czy zielona herbata. Ponadto niedoceniania kawa, wpływa na przyspieszenie metabolizmu, podwyższenie ciśnienia. Wypita przed treningiem zwiększa wytrzymałość organizmu oraz wydatku energetycznego.