Wszystko, co musisz wiedzieć o treningu z gumami oporowymi

Siłownie, kluby fitness, a nawet sklepy z akcesoriami sportowymi, oferują szeroki zakres możliwości treningowych. Ostatnio popularne stały się także treningi z wykorzystaniem gum oporowych znanych również jako taśmy. Forma aktywności jest alternatywą dla wolnych ciężarów, wpływając na pracę mięśnia podczas ruchu. Na czym polega trening z gumami oporowymi? Jak je odpowiednio dobrać? 

Gumy oporowe – czym są?

Gumy oporowe są akcesoriami sportowymi, wykorzystywanymi do treningu. Wykonane są z wytrzymałego materiału elastycznego, który posiada różny stopień rozciągliwości i oporu. Dzielą się na rodzaje, które określają przede wszystkim wykorzystanie ich w aktywności. Na rynku dostępne są tzw. taśmy z metra, które charakteryzuje posiadanie dwóch końców. Rodzaj gumy oporowej pozwala na szerokie zastosowanie w rehabilitacji, jak również na siłowni w treningu siłowym. Drugim rodzajem są opaski oporowe, które zastosowanie znajdą w szczególności w treningach. Gumy oporowe posiadają różną szerokość i grubość, które odpowiadają oporowi. Ich niepodważalną zaletą jest generowanie stałego napięcia ze zmienną oporu, zapewniając dodatkowe bodźce w wykorzystaniu ich na siłowni i widoczny progres. 

W jakim celu stosować gumy oporowe? 

Gadżet treningowy, którym są gumy oporowe, może stać się pomocy w treningach podczas:

  • Uzupełnienia treningu – z wykorzystaniem obciążenia wolnego, uzupełniając napięcie mięśniowe i punkt martwy pracy mięśnia (np. w martwym ciągu, ćwiczeń na drążku) 
  • Wykorzystania ciężaru własnego ciała – trening z gumami oporowymi, opierać się może wyłącznie na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała, bez użycia profesjonalnego sprzętu na siłowni. 
  • Użycie gumy oporowej w trudnych technicznie lub siłowo treningach. np. w przypadku, gdy ciężar ciała w ćwiczeniach na drążku stanowi zbyt duży opór dla mięśni. 
  • Urozmaicenie treningu – zastosowanie gum sprawdzi się w części ćwiczeń typowo kulturystycznych. 

Jak dobrać odpowiednią gumę oporową do treningu?

Gumy i taśmy oporowe posiadają różną oporowość, która jest zależna od ich szerokości i długości. Szerokość gum oporowych dobierana powinna być indywidualnie z uwzględnieniem zaawansowania osoby trenującej. Ponadto w poszczególnych ćwiczeniach, będą używane inne gumy oporowe, biorąc pod uwagę ilość wykonanych ruchów i wielkość mięśni pracujących. W zależności oporu gumy do jej szerokości można zauważyć szerokie rozstawienie, w którym gumy 13 mm będą posiadały upór w granicach 10-15 kg, natomiast 83 mm nawet ponad 50 kg. 

Plusy treningu z gumami 

Treningi z wykorzystaniem gum oporowych, mogą przyczynić się do progresu na siłowni i zaangażowaniu poszczególnych mięśni. Ponadto można wyróżnić korzyści, takie jak:

  • wzmocnienia mięśni,
  • zwiększenia mobilności i elastyczności stawów,
  • polepszenia definicji mięśni,
  • zwiększenia poziomu czucia pracy mięśniowej,
  • redukcji masy tłuszczowej. 

Gumy oporowe to doskonały wybór dla osób, które chcą dostarczyć mięśniom nowych bodźców podczas treningu siłowego. Szerokie zastosowanie pozwala na wykorzystanie ich także w przypadku rozciągania, rehabilitacji oraz stretchingu.