Dla osób pracujących nad swoją sylwetką trening bicepsów odgrywa ważną wolę. Jego obwód bowiem, często jest wyznacznikiem uzyskanego progresu. Popełniane nieświadome błędy podczas treningu prowadzą do zaburzeń rozwoju mięśni, a nawet kontuzji. Mając świadomość najczęściej popełnianych błędów, jesteśmy w stanie je wyeliminować i uzyskać maksymalne wyniki.
Błędy w treningu bicepsów
Do błędów podczas treningu bicepsów dochodzi zazwyczaj z powodu zbyt dużych ambicji i braku cierpliwości. Pragniemy szybkich i przede wszystkim zauważalnych efektów, katując się nadmiernie na siłowni. Zwiększając podczas każdego treningu ciężar, mięśnie nawet w prawidłowo wykonanym ćwiczeniu mogą ulec uszkodzeniu. Ponadto przy dużych ciężarach, zarzucamy tułowiem i przyspieszamy tempo ruchu. Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie dobranie ciężaru pod siebie i swoje możliwości oraz zwiększanie go wraz z uzyskanym progresem.
Nieprawidłowy zakres ruchu
Najczęściej spotykanym błędem podczas treningu bicepsów jest pełne prostowanie ramion aż do pełnego zakresu ruchomości stawu łokciowego. Wyprostowany staw łokciowy, wyłącza biceps z pracy, przenosząc ciężar na więzadła stawowe, obciążając je. Istotne, aby wyczuć rozciągnięcie mięśnia dwugłowego przy jego ciągłej pracy.
Brak rotacji i pełnych chwytów
Trzymając się cały czas tych samych ustawień i chwytów, następuje brak mobilizacji mięśni do pracy. Zamiast dodawać kolejne obciążenia lub serię, warto dla lepszego efektu zmienić ćwiczenia. Zmieniaj chwyty i wprowadź rotację do ruchu.
Unoszenie łokci
Częstym powodem niepowodzeń treningu jest ruch łokciem. Przesuwanie łokci do przodu podczas unoszenia ciężarów, powoduje mimowolne napinanie barków, angażując przy tym górne części partii piersiowych oraz przednią część mięśni naramiennych. W tym przypadku również biceps nie odczuwa części wysiłku.
Przetrenowanie w treningu bicepsów
Bicepsy nie są dużą grupą mięśniową, która zarazem angażuję się w pracę podczas innych ćwiczeń. Planując trening, warto skupić na tym uwagę i zaplanować go w sposób pozwalający na rozgrzanie mięśni. Warto poprzedzić trening skupiający się na tej partii mięśni np. ćwiczeniami na mięśnie grzbietu. Podciągnie lub wykonywanie wiosłowania sztangą, pozwoli na przygotowanie przed dedykowanymi ćwiczeniami. Warto także skupić się na prawidłowej kolejności ćwiczeń, uwzględniając w pierwszej kolejności dużych grup mięśniowych, a następnie małych. Pomiędzy treningami, powinno się przeznaczyć czas na regenerację. Osoby początkujące, często o tym zapominają, doprowadzając organizm do przetrenowania, o którym pisaliśmy w artykule https://www.kulturystyka24.pl/jakie-sa-objawy-przetrenowania/.