Przetrenowanie może dotknąć każdego sportowca, bez względu na zaawansowanie. Częściej podatne są osoby początkujące, które nieodpowiednio dobierają formę i intensywność treningu do swoich predyspozycji. Przetrenowany organizm w takiej sytuacji wysyła alarmowe sygnały, które można pomylić z przemęczeniem. Jeżeli zastanawiasz się, jak się objawia przetrenowanie, jakie są jego przyczyny oraz czy można mu zapobiec, zapraszamy do przeczytania artykułu.
Objawy przetrenowania
Objawy przetrenowania bardzo łatwo pomylić z przemęczeniem. Zazwyczaj jednak jest to jeden z nielicznych objawów, pojawiających się w czasie treningów. Przetrenowany organizm, szczególnie gdy nie możliwości się zregenerować, zaczyna się buntować poprzez sygnały nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Do najczęściej występujących objawów przetrenowania zalicza się:
- Znaczny spodek formy,
- duszności,
- zmniejszony apetyt,
- spadek libido,
- przyśpieszony oddech,
- duszności,
- wyższe tętno,
- bezsenność,
- bóle stawów oraz mięśni.
Przetrenowany organizm, nie regeneruję się w sposób naturalny, dlatego też jest bardziej podatny na kontuzję, wynikające z osłabienia organizmu.
Przyczyny przetrenowania
Przetrenowanie ma miejsce podczas zbyt intensywnych treningów, niedobranych do własnych predyspozycji oraz umiejętności. Najczęściej to jednak sportowcy-amatorzy, stawiający sobie ambitne cele, które chcą osiągnąć w krótkim odstępie czasu, są szczególnie podatni na przetrenowanie. Dotyka to również zaawansowanych sportowców, którzy chcą zwiększyć osobiste granice w podnoszeniu ciężarów, jak również szybko przejść proces redukcji. Zawsze przetrenowanie jest jednak skutkiem treningów ponad swoje możliwości oraz braku odpowiedniej regeneracji organizmu, poprzez zbyt krótkie przędzy aktywnością fizyczną.
Jak uniknąć przetrenowania?
Kluczem do uniknięcia przetrenowania jest dobieranie ciężarów, jak i intensywności treningu do swoich możliwości. Równie ważna jest regeneracja po treningu, która opiera się na odpowiednim rozplanowaniu. Nie zawsze musi to być dzień wolny, intensywne treningi aerobowe lub tlenowe (siłowe) można zastąpić rozciąganiem, lekkim treningiem, pływaniem lub jogą. Zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość snu jest kluczowym procesem regeneracyjnym, który znacznie wpływa na sprawność mięśni i możliwości treningowe. Początkujący kulturyści, którzy planują wdrożenie się w ćwiczenia, mogą skorzystać również z pomocy trenera personalnego, pod którego okiem odpowiednio dobiorą trening do możliwości organizmu.
Podczas zauważenia pierwszych objawów przetrenowania, warto przerwać na czas regeneracji treningi lub zmniejszyć ich intensywność. Wszelkie kontuzje wynikające z przetrenowania, powinny być wyleczone przed powróceniem do aktywności.