Droga do wymarzonej sylwetki może się od siebie różnić sposobem jej uzyskania. Kulturystyka dzieli się przede wszystkim na dwie podstawowe odmiany – ekstremalną i naturalną. Różnica pomiędzy nami opiera się w szczególności na zażywanych środkach wspomagających rozwój sylwetki. Czym jest kulturystyka naturalna, a czym ekstremalna? Jakie są różnice między nimi i co je łączy?
Czym jest kulturystyka naturalna?
Najpopularniejsza odmiana kulturystyki, opierająca się na naturalnej rozbudowie mięśni, jak również rzeźbienia sylwetki i redukcji tkanki tłuszczowej. Osoby skupiają się przede wszystkim na zrezygnowaniu z dodatkowych substancji wspierających pracę organizmu oraz środków farmakologicznych (sterydy, hormony wzrostu, diuretyki lub insulina). Proces budowania sylwetki opiera się na zbilansowanej diecie i regularnym treningom, pozwalającym na naturalny przyrost tkanki mięśniowej. Ponadto sposób powinien być pozbawiony wszelkich suplementów, specjalnych odżywek, czy odwadniania organizmu przed zawodami. Osoby, które decydują się na uprawianie naturalnej kulturystyki, za swoją główną zasadę uznają uzyskanie umięśnionej sylwetki w zgodzie z naturalną pracą organizmu, bez dodatkowego użycia wspomagaczy.
Czym jest kulturystyka ekstremalna?
Kulturystyka ekstremalna skupia się na maksymalnym rozbudowie masy mięśniowej, przy możliwie jak najmniejszym poziomie tłuszczu. Efekty wspomagane są zazwyczaj środkami syntetycznymi, wpływającymi na rozrost tkanki tłuszczowej. Zażywanie sztucznych specyfików hormonalnych, wspomagają w przyśpieszeniu procesu budowy mięśni i sprawić, że są one bardziej widoczne. Co ważne, to jedyna dyscyplina sportu, pozwalająca na stosowanie środków dopingujących. Zawodnicy uprawiający ten rodzaj kulturystyki, posiadają jednak w większości predyspozycję genetyczne, pozwalające na spożywanie silnych środków chemicznych.
Różnice pomiędzy kulturystyką ekstremalną a naturalną
Główną różnicą pomiędzy odmianami kulturystyki naturalnej i ekstremalnej jest zażywanie środków dopingujących, które wspomagają wzrost mięśni. Pragnąc dobrać odpowiednią dla siebie dyscyplinę ważne, aby skupić się na swoim zdrowiu i predyspozycjach. Ekstremalna kulturystyka prowadzić może bowiem do wielu zaburzeń układu hormonalnego, jak również bezsenności, wypadaniu włosów, wzmożonej aktywności układu nerwowego, a nawet padaczki. Naturalna metoda skupia się przede wszystkim na naturalnym rozwoju organizmu, zwiększając wydolność i poprawiając sprawność fizyczną.