trening bokserski

Trening bokserski – na czym polega? 

Trening bokserski to doskonały sposób na szybkie spalenie kalorii, jak również rozładowanie emocji. Wpływa on ponadto na rozwój koordynacji ruchowej, siły i masy mięśniowej. Niewątpliwą zaletą formy treningu jest fakt, że wykonywać może go każdy. Czym jest trening bokserski? Na czym polega? 

Na czym polega trening bokserski?

Boks jest jednym z najstarszych sportów walki, znanym już od okresu starożytnej Grecji i Rzymu. Niesłusznie uważany za agresywny typ treningu i kojarzony z brutalnymi walkami, odbywającymi się na ringu. Amatorskie treningi bokserskie, mogą być powodem frajdy z mniejszym ryzykiem kontuzji lub poważnych urazów. Wykonywane regularnie pomagają spalić tkankę tłuszczową, poprawiają samopoczucie oraz kondycję. Podczas wykonywania treningu bokserskiego, wykonywane ruchy koncentrują się na uderzeniach pieśniami. Podstawowymi ciosami określa się prawy sierpowy, uderzenie z dołu oraz cios prosty. Kluczową rolę odgrywa również prawidłowa pozycja ciała, praca nóg, jak i równowaga. Ćwiczona zostaje także koncentracja i szybkość reakcji. 

Zalety treningu bokserskiego

Wykonywanie regularnie treningi bokserskie, mogą przynieść wiele korzyści. Dyscyplina pozwala wymodelować i wyszczuplić sylwetkę, wzmacniając zarazem mięśnie brzucha, pośladków, nóg i ramion. Niewątpliwymi zaletami tego typu treningu są również: 

  • Wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej,
  • pomoc w wyrzeźbieniu sylwetki,
  • poprawa kondycji,
  • możliwość rozładowania napięć,
  • nauka pokory,
  • dodanie pewności siebie,
  • poprawa koncentracji.

Trening bokserski dedykowany jest dla każdego. Mogą wykonywać go zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Bardzo duża część szkół nauki bokserskiej prowadzi również zajęcia dedykowane dla dzieci. 

W niemal każdej dyscyplinie sportowej istnieją również przeciwwskazania do danego typu treningu. Nie zaleca się treningu bokserskiego osobom, które mają opóźniony czas reakcji, zwyrodnienia stawów oraz problemy zdrowotne z układem kostno-stawowym i układem krążenia.