Rozgrzewka obowiązkowym elementem treningu

Niezależnie od wykonywanej dziedziny sportu, rozgrzewka powinna być obowiązkowym elementem każdego treningu. Osoby początkujące niestety, często o niej zapominają, narażając się na kontuzję oraz niewykorzystanie swojego potencjału treningowego. Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna? Ile powinna trwać? 

Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna? 

Wykonana przed treningiem rozgrzewka, jest niezwykle ważna. Szczególnie skupić się na niej powinny osoby, budujące sylwetkę kulturysty. Wykonanie ćwiczeń rozgrzewających poprawia dopływ tlenu do krwi, podnosząc zarazem temperaturę ciała. Ponadto mięśnie stają się bardziej elastyczne, ciało jest mniej podatne na wszelkiego rodzaju urazy oraz zwiększa się zakres ruchów. Kulturyści rozgrzewający się przed ćwiczeniami siłowymi, są również w stanie dłużej i efektywniej ćwiczyć poprzez zwiększoną produkcję adrenaliny, poprawiając swoje fizyczne możliwości. Kolejnym plusem jest zmniejszenie podatności na mikrouszkodzenia mięśni, które przyczyniają się do powstawania tzw. zakwasów. Podsumowując, wykonując rozgrzewkę przed treningiem, chronimy się przed nieprzyjemnymi kontuzjami i znacząco zwiększamy jakość całego treningu. 

Ile powinna trwać rozgrzewka przed treningiem? 

Przygotowanie organizmu do wykonywanej aktywności fizycznej zależy w dużej mierze od rodzaju oraz intensywności treningu. Jeżeli jesteśmy na etapie redukcji i głównym treningiem jest cardio lub interwały, skupić się powinno przede wszystkim na rozruszaniu i rozgrzaniu stawów. Trening siłowy kulturysty obejmuje główną rozgrzewkę, podnoszącą ciepłotę ciała oraz odpowiednie przygotowanie partii ciała, które aktualnie będą ćwiczone. Długość rozgrzewki zaleca się dobrać indywidualnie, przy czym osoby początkujące powinny wykonywać ją nieco dłużej niż osoby zaawansowane. Szacuję się, że minimalny czas przygotowania stawów oraz mięśni do treningu wynosi od 5 do 20 minut. Wykonywana aktywność rozgrzewająca powinna uaktywnić w szczególności stawy, które podczas wykonywania ćwiczeń siłowych są podatne na liczne uszkodzenia, zwichnięcia, naderwania.