Ortoreksja

Ortoreksja – czym jest i jak się objawia? 

Ortoreksja to popularny problem, którego podłożem są zaburzenia odżywiania. Chory eliminuję w swojej diecie produkty, w trosce o swoje zdrowie, jednak z odwrotnym skutkiem. Restrykcja posiłków sprawia, że niedobory witamin i minerałów stają się coraz większe i prowadzą do znacznego osłabienia się organizmu. Czym jest ortoreksja i jak się objawia?

Czym jest ortoreksja?

Nazwa ortoreksja pochodzi z łacińskiego Orthorexia nervosa i oznacza prawidłowy apetyt. To choroba, mająca podłoże psychiczne, która ma znaczący wpływ na niebezpieczne zaburzenia odżywiania. Chory w sposób obsesyjny skupia się na zdrowym podejściu do odżywiania, ograniczając coraz bardziej spożyte produkty. Zazwyczaj intencję, jakie nim kierują, nie są złe i zostają tłumaczone troską o własne zdrowie. Wraz z pogłębieniem się choroby jednak dochodzi do eliminacji znacznej ilości spożywanych produktów lub całkowitej rezygnacji, która ma wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia pomaga przede wszystkim uniknąć powikłań, które pojawiają się wraz z jej rozwojem.

Objawy ortoreksji 

Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na ortoreksję to:

  • wyrzuty sumienia po jedzeniu,
  • silna kontrola jakości spożywanej żywności,
  • spożywanie tylko posiłków, które sami przygotowaliśmy,
  • przekonanie, że eliminacja produktów jest niezbędna do utrzymania zdrowia,
  • unikanie wyjść do restauracji, spotkań towarzyskich,
  • negatywne podejście do obróbki produktów,

Ortoreksja skupia się przede wszystkim na jakości spożywanych posiłków, a co ważne, nie na wielkości porcji. Chory nie czerpie przyjemności z jedzenia, a wszystkie czynności związane z przygotowaniem posiłków stają się źródłem niezdrowego stresu. Rygorystyczna eliminacja produktów może ponadto prowadzić do powikłań zdrowotnych, które mogą stać się również podłożem do rozwoju innych chorób. Częstymi powikłaniami choroby jest przede wszystkim nagła, niezdrowa utrata masy ciała, ale również osłabienie, poważne niedobory sodu, anemia, czy nagły rozpad białek mięśniowych. Choremu grozi również m.in. odma opłucnowa, kwasica metaboliczna, czy zaburzenie parametrów wątrobowych. 

Leczenie ortoreksji

Ortoreksja powinna być leczona przede wszystkim przy wsparciu lekarzy. Opiera się na stopniowym wdrażaniu racjonalnej diety, która pomoże w utrzymaniu zdrowych, niewyniszczających organizm nawyków. Początkowo ważne jest, aby dieta uzupełniła pojawiające się niedobory, później zaś żeby opierała się na zalecanej dyscyplinie posiłków. Problemy wynikające z utrzymania diety powinny być ponadto objęte opieką specjalisty psychoterapeuty. Konsultacja ze specjalistą pomoże osobie chorej ograniczyć również ryzyko pojawienia się innych zaburzeń, takich jak anoreksja, bulimia, czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.