grafika kulturystyka

Prohormony – czym są, jakie mają działania i skuteczność? 

Prohormony są suplementami, po które chętnie sięgają sportowcy, szczególnie interesującymi się sylwetką kulturystyczną. Przyjmowane są bowiem w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz siły. Zażywanie ich jednak w sposób nieodpowiedni, może nieść za sobą wiele skutków ubocznych, które wpłyną na organizm i ogólny stan zdrowia. 

Czym są prohormony? 

Prohormony to naturalne związki chemiczne i pochodzenia roślinnego substancje, wpływające na zwiększenie produkcji naturalnych hormonów w organizmie. Często porównywalne są ze sterydami anabolicznymi, od których różnią się jednak częstotliwością i intensywnością wystąpienia objawów niepożądanych. Przyjmowane przez kulturystów suplementy, mają na celu znaleźć bezpieczniejsze, alternatywne rozwiązania zwiększenia masy mięśniowej i siły oraz przyspieszenia metabolizmu. W przypadku prohormonów jest to możliwe, dzięki zwiększeniu syntezy naturalnie występujących hormonów m.in. T4, który gromadzony w pęcherzykach tarczycowych przekształca się w T3. Jako substancję anaboliczne, które występują w naturze, wyróżnia się natomiast witaminę D, kozieradkę pospolitą, cynk, nasiona buzdyganka naziemnego. 

grafika prohormony

Jakie są rodzaje prohormonów? 

Prohormony znajdziemy w wielu suplementach dla sportowców, które dostępne są na rynku. Najpopularniejszym z nich jest androstendion, który przekształca się w testosteron, dając podobne rezultaty osiągające przez sterydy. Inne, znane prohormony to: 

  • 19-norandrostendiol, 
  • 5-androstendion,
  • 4-androstendion (o współczynniku konwersji 15,76%) 

Podane wyżej typy pojawiają się często w preparatach dedykowanym sportowcom. Pozwalają bowiem na poprawę siły, czy wytrzymałości. 

Czym się różnią prohormony od sterydów?

Sterydy anaboliczne znane są ze swojego szybkiego działania w związku z przyrostem tkanki mięśniowej i zwiększeniu siły oraz sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej. Ich przyjmowanie jednak niesie za sobą wiele skutków ubocznych, które znacząco wpływają na zdrowie. 

Natomiast spożywając prohormony, efektów w postaci redukcji tkanki tłuszczowej i przyrostów mięśniowej spodziewać się powinniśmy w nieco mniej zauważalny sposób. Spowodowane jest to działaniem uzupełniającym, istniejących już hormonów w organizmie, nie stymulując jej nadmiernej produkcji. Prawidłowe stosowanie suplementów w tym przypadku nie wiąże się z wystąpieniem tak istotnych efektów ubocznych, jak ma to w przypadku sterydów anabolicznych. 

Prohormony – efekty przyjmowania

Najskuteczniejszymi prohormonami nazywa się te, które działają na przyrost masy mięśniowej, siłę i wytrzymałość. Poprzez oddziaływanie na receptory androgenne, zwiększają bowiem poziom testosteronu. Przyczynia się to do zwiększenia masy mięśniowej, redukcję i rzeźbę pozwalając na osiągnięcie lepszych wyników sportowych. Plusy, które można wyróżnić w efekcie przyjmowania prohormonów to przede wszystkim: 

  • zapobieganie utraty masy mięśniowej, 
  • wysmuklenie sylwetki, 
  • wpływ na przyrost masy mięśniowej i siły, 
  • brak niebezpiecznych substancji w krwiobiegefekty kulturystyka

Skutki uboczne przyjmowania prohormonów

Warto pamiętać, że nieodpowiednie przyjmowanie prohormonów naraża nas również na skutki uboczne, wśród których wyróżnia się:

  • problemy skórne (trądzik),
  • nadmierne wypadanie włosów, łysienie,
  • przerost gruczołów piersiowych, 
  • napady agresji, 
  • zmienność nastrojów, 
  • powiększenie prostaty, 
  • wzrost poziomu estrogenów, 
  • zmniejszenie poziomu cholesterolu HDL, 
  • uszkodzenia wątroby,
  • zwiększone ryzyko chorób serca. 

Pragnąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań i objawów niepożądanych, warto po dwóch tygodniach stosowania terapii zrobić miesięczną przerwę. Ponadto pomocne może okazać się przyjmowanie preparatów osłonowych, które chronią wątrobę przed uszkodzeniem.  

Prohormony – dla kogo się sprawdzą? 

Stosowanie prohormonów może pomóc osobom z dużym stażem na siłowni, u których nie jest zauważalny od dłuższego czasu przyrostu masy mięśniowej. Nie powinny ich natomiast spożywać osoby do 25 roku życia, których układ hormonalny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Nie zaleca się także spożywania kobietom, przez zwiększone ryzyko trwałego zaburzenia gospodarki hormonalnej.  Unikać suplementów powinny także osoby z zaburzeniami pracy organów wewnętrznych, szczególnie wątroby, nerek, serca czy chorowania na cukrzycę. 

Prohormony to suplementy, które wspomagają produkcję hormonów, przyczyniających się do zauważenia lepszych efektów osób trenujących kulturystykę. Pamiętać jednak należy, że podstawą zdrowej, zbudowanej sylwetki jest odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny. W przypadku zauważenia u siebie wspomnianych objawów niepożądanych należy jak najszybciej przerwać wdrożoną kurację.