Jakie są kategorie w kulturystyce kobiecej?

Sporty sylwetkowe, chociaż kojarzone z muskularnymi mężczyznami są od lat 70-siątych popularne również pośród kobiet. Wraz ze wzrostem popularności dziedziny sportu, pojawiły się sprecyzowane pod sylwetkę kobiecą kategorię, określające kierunek działania, jak i kwalifikację w zawodach. Jakie są rodzaje kategorii w sportach sylwetkowych kobiet?

Bikini Fitness

Najbardziej popularna kategoria wśród kobiet trenujących. Szczegółowa praca nad ciałem polega na zachowaniu odpowiedniej proporcji ciała, bez znaczącego przyrostu mięśni, przy znacznym odtłuszczeniu tkanek. Kobiety prezentują się na zawodach w strojach bikini, pokazując swoje umiejętności sceniczne, które również podlegają ocenie.

Wellness Fitness

W przeciwieństwie do klasycznego Bikini Fitness w kategorii Wellness dopuszczalna jest nieco większa masa mięśniowa. Kobieca sylwetka nadal musi wyglądać naturalnie z minimalną ilością tkanki tłuszczowej. Występujące w zawodach kobiety muszą pokazać, również swoją umiejętność prezentowania się na scenie i chodzenia w specjalnych butach na wysokim obcasie.

Fitness Sylwetkowy

Różni się od wcześniej przedstawionych kategorii sposobem pozowania, który nabiera tradycyjnego stylu dla sportu, podczas prezentowania sylwetki. Dopuszczalna masa mięśniowa jest większa, mogą pojawiać się zarysowane mięśnie jednak nadal z zachowaną proporcją dla całego ciała kobiecego.

Fitness Atletyczny

Dopuszczalna sylwetka w kategorii fitness atletyczny jest określona, jako najbardziej rozbudowana. Oznacza to, możliwość jeszcze większego przyrostu mięśniowego oraz większego dopuszczalnego odtłuszczenia sylwetki z pozostającą proporcją.

 

Określenie kategorii w kulturystyce kobiet, potrzebne jest przede wszystkim w przypadku startowania przez zawodniczki w zawodach. Odpowiednie przygotowanie pozwoli na kwalifikację do wybranej dziedziny wystąpień.