Jak rozpocząć przygodę z kulturystyką?

Kulturystyka jest dziedziną sportu, polegającą na kształtowaniu sylwetki w sposób pozwalający na rozbudowę i widoczność mięśni na ciele. Postawienie sobie odpowiednich celów, trening, dieta i suplementacja są jednymi z istotniejszych czynników, podczas dążenia do rozpoczęcia przygody z tym sportem. 

Stawianie realnych celów

Określenie jasnych, mierzalnych i przede wszystkim realnych celów jest podstawą każdego kulturysty, który dąży do rozbudowania swojej sylwetki. Cele powinny być rozmieszczone w czasie, który potrzebny jest do uzyskania odpowiedniej formy, z uwzględnieniem osobistych predyspozycji fizycznych. Najskuteczniejszym sposobem stawiania sobie celów jest określenie do czego sportowiec dąży i w jakim czasie istnieje możliwość to osiągnąć. Szczególnie istotne jest poznanie swoich predyspozycji, ponieważ nie każdy trening i dieta będą skuteczne w takim samym stopniu dla każdego. Tutaj przeważnie, stosowana jest metoda prób i błędów pozwalająca również poznać swoje ciało. 

Trening kulturysty

Trening może pełnić funkcję wzmacniającą oraz skupiającą się na rozbudowie tkanki mięśniowej i redukcji. Kulturyści, dążąc do poprawy swojej sylwetki, zwracają szczególną uwagę na ćwiczenia dotyczące poszczególnych części ciała. Wykorzystywane ciężary dobierane powinny być stopniowo, aby uniknąć przetrenowania i kontuzji. 

Dieta kulturysty

Wykonywanie samych ćwiczeń nie jest wystarczające podczas budowania sylwetki. Odpowiednia dieta, bogata w substancje odżywcze jest kluczowym elementem w dążeniu do postawionych celów. Dieta skupia się na nieprzetworzonych, naturalnych składnikach odżywczych, które dostarczają do organizmu niezbędne makroelementy w postaci białka, węglowodanów i tłuszczy. Różni się ze względu na etap, w którym aktualnie przebywa sportowiec. Wyróżniamy dietę, dzielącą się na etap:

  • podczas budowania masy,
  • redukcję tkanki tłuszczowej,
  • przygotowującą do startu w zawodach

Suplementacja

Suplementacja kulturysty opiera się na korzystaniu z produktów, pozwalających dostarczyć odpowiednią ilość makroskładników niedostępnych w diecie. Organizm po intensywnym treningu, potrzebuję znacznej regeneracji, której pomóc może stosowanie dostosowanych suplementów i odżywek. Różnica wynikająca w doborze suplementacji jest zależna od etapu, na którym sportowiec aktualnie jest. Podczas gdy, organizm kulturysty potrzebuję większej ilości kalorii, zaleca się spożywanie kreatyny. Jednak przy redukcji tkanki tłuszczowej, pomocne okazują się tzw. spalacze tłuszczu, które wpływają na metabolizm sportowców.

Suplementy w diecie każdego kulturysty

Suplementy, które warto stosować, ponieważ pomagają w prawidłowym działaniu układu metabolicznego bądź uzupełniają niedobory substancji w organizmie to:

  • Odżywki białkowe
  • witaminy i minerały,
  • aminokwasy

Dieta, trening i suplementacja są szczególnie istotne w budowaniu sylwetki kulturysty. Warto jednak pamiętać o profilaktyce związanej z badaniami. Każdy organizm jest inny i potrzebuję innego traktowania, dlatego ważne są ostrożne działania, które pozwolą uniknąć poważnych kontuzji oraz niedoborów.