Budowanie idealnej figury to długi i skomplikowany proces, składający się z kilku elementów. Pominięcie jakiegokolwiek z nich sprawia, że człowiek nie jest w stanie osiągnąć pożądanych rezultatów. Właśnie dlatego, osoby pracujące nad swoim wyglądem zewnętrznym, na przykład przed wakacjami, powinny zacząć od sporządzenia planu działania. Powinien on uwzględniać zarówno plan treningowy, jak i plan żywieniowy, a także czas regeneracji organizmu. Poniżej przedstawiono podstawowe zasady, którymi kierują się najlepsi kulturyści, dzięki czemu udało im się osiągnąć sukces w tej dziedzinie i tym samym poprawić swój wygląd zewnętrzny oraz swoją kondycję. Warto więc zapoznać się z poniższym tekstem i dowiedzieć się, jak racjonalnie budować sylwetkę, na każdym etapie tego procesu.
Jak przygotować się do treningu na siłowni
Przed rozpoczęciem treningu należy znaleźć w sobie motywację, siłę i energię. W razie trudności można też sięgnąć po wspomagacze, np. podnoszącą energię kreatynę. Następnie warto pomyśleć o wygodnym ubraniu oraz zabraniu ze sobą przyjaciela. To wszystko, czego potrzebuje człowiek, aby zacząć być bardziej aktywnym fizycznie.
Krok pierwszy – chęci do działania
Pierwszym elementem procesu budowania wymarzonej sylwetki jest znalezienie w sobie siły oraz odwagi. Jeżeli człowiek postanowił zmienić swój styl życia, czyli wprowadzić rygorystyczne zasady do swojego jadłospisu i zacząć intensywną aktywność fizyczną, to już osiągnął połowę sukcesu. W dalszym etapie musi tylko utrzymać tę motywację i uzbroić się w cierpliwość.
Bardzo dobrą motywacją jest rozpoczęcie treningów z najlepszym przyjacielem. We dwoje jest bowiem raźniej zarówno na siłowni, jak i w kuchni, w trakcie przygotowywania bardzo zdrowych posiłków. Niektórych motywuje też kupienie karnetu na siłownię. Wynika to natomiast z faktu, że nikt nie lubi wydawać pieniędzy bez jakiegokolwiek korzyści. Zakup karty miesięcznej na siłownię jest więc bodźcem do tego, aby z niej nie rezygnować.
Krok drugi – plan treningowy
Początkujący sportowcy nigdy nie wiedzą, w jaki sposób mają zacząć intensywne ćwiczenia. Z myślą o nich powstało więc bardzo dużo programów telewizyjnych, filmików internetowych, blogów, a nawet aplikacji na telefon, które pokazują co ćwiczyć, w jaki sposób i kiedy. Jest to bardzo dobry pomysł dla osób początkujących. Taki trening nie wymaga bowiem wychodzenia z domu, kupowania sprzętu sportowego i szukania trenera personalnego. Wszystkie ćwiczenia są natomiast wykonywane z wykorzystaniem mięśni własnego ciała.
W dalszym kroku warto zapisać się na siłownię oraz wykorzystać znajdujący się tam sprzęt sportowy. Powstał on bowiem z myślą o konkretnych partiach mięśniowych, które w ten sposób można pobudzić szybciej i skuteczniej. Jednocześnie należy jednak skorzystać z pomocy trenera personalnego, który pomoże indywidualnie dobrać maszyny, ćwiczenia oraz liczbę powtórzeń. W związku z tym, że chodzenie na siłownię musi być oparte na progresie, trener personalny pomoże również zaplanować kolejne wizyty na siłowni, z uwzględnieniem oczekiwanych rezultatów i możliwości. Działanie to pozwala więc stworzyć indywidualny plan treningowy, realizowany w najbliższych tygodniach lub miesiącach.
Krok trzeci – plan żywieniowy
Trening jest tylko jednym z elementów procesu budowania wymarzonej sylwetki. Drugim jest oczywiście dieta, składająca się z dużej ilości wody, białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów. Jej cechą jest to, że jest bardzo rygorystyczna. W tym miejscu nie ma miejsca na popełnienie błędu, gdyż może on skutkować tyciem oraz utratą masy mięśniowej. Właśnie dlatego początkujący sportowcy bardzo często korzystają z pomocy specjalisty – dietetyka. Człowiek ten rozpisuje im jadłospis na określony czas, z uwzględnieniem aktywności fizycznej, budowy ciała, możliwości czy oczekiwań. Działanie to określa się mianem przygotowania planu żywieniowego.
Krok czwarty – plan regeneracji
Żaden człowiek nie jest robotem i nie ma możliwości trenowania przez całą dobę. Oznacza to, że musi spać, odpoczywać oraz rozluźniać swoje mięśnie, aby nie upaść z przetrenowania i przemęczenia. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że mięśnie rosną właśnie w czasie regeneracji. Sportowiec nie może więc mieć wyrzutów sumienia, że odpoczywa i zbiera energię do działania. Ośmiogodzinny sen, relaks na świeżym powietrzu czy masaż, to przecież też część procesu budowania wymarzonej figury.
Krok dodatkowy – suplementy diety oraz sterydy anaboliczno-androgene
Powyższe elementy są obowiązkowe, czyli ich pominięcie skutkuje brakiem rezultatów. Istnieją jednak dodatkowe elementy, po które może sięgnąć człowiek, aby skrócić cały ten proces i osiągnąć dzięki niemu jeszcze lepsze efekty.
Pierwszym wspomagaczem są suplementy diety, uzupełniające niekompletny jadłospis. Mowa tu zwłaszcza o witaminach oraz minerałach, które są niezbędne do życia, a które nie zawsze są dostarczane wraz z pokarmem.
Drugim wspomagaczem są środki androgenne i anaboliczne, wpływające na układ hormonalny człowieka i tym samym przyspieszające proces budowania masy mięśniowej oraz utraty zbędnej tkanki tłuszczowej.
Osoby, które decydują się na tego typu pomoc, muszą przestrzegać dwóch podstawowych zasad. Wspomagacze kupuje się wyłącznie w sprawdzonych miejscach, oferujących legalne środki, ze sprawdzonych źródeł. Zakupione produkty przyjmuje się następnie zgodnie z zaleceniami producenta.
Jakie suplementy powinny się znaleźć na naszej liście?
Głównym suplementem diety, wykorzystywanym z powodzeniem na siłowni, jest kreatyna. Środek ten podnosi poziom energii oraz dodaje motywacji do intensywnego trenowania na siłowni. Osoby budujące masę mięśniową sięgają również po odżywki białkowo-węglowodanowe, stanowiące łatwoprzyswajalny budulec muskulatury. W tym czasie warto też sięgać po środki przyspieszające pracę metabolizmu, aby spalić tłuszcz zalegający w brzuchu lub w udach. Właśnie dlatego sportowcy tak chętnie piją zieloną herbatę. Jednocześnie nie wolno zapominać też o suplementowaniu witamin oraz minerałów, czyli między innymi magnezu, żelaza czy witaminy D.
Dlaczego warto zadbać o zbilansowaną dietę
Spożywane produkty wpływają na wygląd człowieka. Nadmiar cukru oraz niezdrowych tłuszczów nie tylko są podstawą do wystąpienia choroby, ale również otyłości brzusznej. Właśnie dlatego człowiek powinien zrezygnować z niezdrowego jedzenia. Ponadto, żywność uboga w wartościowe składniki odżywcze, nie dostarcza człowiekowi żadnej energii, tym samym nie pozwalając mu na wykonywanie intensywnych ćwiczeń na siłowni. Brak białka w diecie to z kolei powód, dla którego nawet najbardziej aktywny sportowiec nie jest w stanie zbudować masy mięśniowej. Muskulatura potrzebuje bowiem odpowiedniego budulca, aby zadowolić kulturystę.
Kiedy sportowcy sięgają po sterydy?
Po sterydy sięgają różne osoby, niezależnie od płci, wieku czy poziomu zaawansowania. Co więcej, sportowcy uważają, że każdy prędzej czy później skorzysta z pomocy tego typu wspomagacza. Sami kulturyści uważają natomiast, że trzeba korzystać z darów, jakie oferuje im rynek sterydów anaboliczno-androgennych. Steroidy gwarantują bowiem szybkie i imponujące przyrosty masy mięśniowej, podnoszą siłę, a także pozwalają łatwiej zgubić zbędne kilogramy. To co jest nierealne do osiągnięcia w przypadku stosowania diety i suplementów, sterydy zapewniają już przy minimalnych dawkach.