Jak wytrwać w postanowieniach?

Nowy rok, miesiąc, tydzień to zazwyczaj nowe postanowienia, których realny zapał opada po jakimś czasie. Motywacja i silna wola to klucz w budowaniu sylwetki kulturysty, jednak nie zawsze wystarczy. Dobrze przygotowany plan z realnymi do wykonania celami, pomoże w osiągnięciu wymarzonych efektów i wytrwaniu w założonych postanowieniach.

Jasno określony cel

Określenie celu, który posiada realny czas na budowanie sylwetki to połowa sukcesu. Często zdarza się, że pragniemy istotnych efektów w szybkim czasie, zniechęcając się do dalszej pracy, gdy takie nie nastąpią. Znając swoje predyspozycje, umiejętności oraz czas jaki można poświęcić określonemu zadaniu określajmy mierzalne cele. Jeżeli punkt docelowy to odtłuszczenie tkanki mięśniowej i redukcja, zaplanujmy czas potrzebny na zdrowe podejście do tematu z lekkim zapasem na ewentualne potknięcia.

Plan działania

Szczegółowy i mierzalny-to cechy ułożenia dobrego planu w sporcie. Określając cel, warto rozpisać poszczególne etapy oddziałowujące na realizację. Dobrze, jeżeli punkty są mierzalne (kg, cm) oraz szczegółowe uwzględniając małe kroki, prowadzące do spełnienia postanowień. Pomoże to, określić na którym etapie aktualnie jesteśmy i zmotywować w chwili zwątpienia, obserwując jakie efekty już zostały osiągnięte.

Wsparcie

Istotnym elementem jest wsparcie w budowaniu sylwetki. Oczywiście do upragnionego celu można dojść całkowicie samemu, jednak potrzebna w tym celu będzie bardzo silna wola działania.  Korzystając z pomocy trenera personalnego lub dietetyka, mamy pewność działania pod okiem specjalistów, którzy zatroszczą się o odpowiedni przebieg diety lub treningów. Budując sylwetkę razem ze znajomym, można również uzyskać wzajemne wsparcie, motywację i wymieniać się poglądami i wyciągniętymi wnioskami.

Postępy

Proces budowania sylwetki jest długotrwały i wymaga ciągłych postępów. Warto je mierzyć, a nawet zapisywać, ponieważ mogą posłużyć jako najlepsza motywacja. Zauważalne postępy to przede wszystkim etapy, na które się składają i ciężka praca nad sobą. Kontroluj wszystkie kroki, a zyskasz pewność o zachodzącym progresie w sylwetce.

Nagradzaj się

Praca nad sylwetką to częste wyrzeczenia, nagradzaj się, nawet za najmniejszy postęp jeżeli tego potrzebujesz. Celebruj każdy krok, który doprowadza do celu, w określony przez siebie sposób. Cheat day, wyjście na kawę, kupienie sobie nowej rzeczy i w szczególności dbanie o swoje aktualne potrzeby, pozwala odczuć sens włożonej pracy i uniknąć frustracji. Nagroda może stać się również celem, takim jak wyjazd na wakacje w wymarzoną sylwetką lub wystartowanie w zawodach.

Jeden komentarz w temacie “Jak wytrwać w postanowieniach?

Dodaj komentarz