Jak przyśpieszyć regenerację po treningu?

Regeneracja po treningu jest kluczowym elementem podczas budowania sylwetki. Początkowi kulturyści, chcący uzyskać zauważalne efekty w szybkim czasie, zazwyczaj zapominają o odpoczynku, doprowadzając do przetrenowania i urazów. Regenerację można przyśpieszyć, aby szybciej wrócić do zaplanowanych treningów.

Regeneracja po treningu

Odpoczynek i regeneracja mięśni jest bardzo ważna dla osób pracujących nad swoją sylwetką. Zmęczone mięśnie, skłonne są bowiem do wytwarzania mikrouszkodzeń tkanek oraz katabolizmu mięśni. Regeneracja jest także niezbędna do budowania mięśni, które po intensywnym treningu nadbudowują mikro urazy, wpływając na zwiększenie ich objętości. Co może pomóc w szybszej regeneracji po treningu?

Zimny Prysznic

Zimny prysznic to idealne rozwiązanie dla szybkiej regeneracji mięśni. Nie powinien być jednak brany od razu po treningu. Najlepszym rozwiązanie to odczekać około 10 minut, aby rozgrzany organizm nie doznał termicznego szoku. Zimna woda zwęża naczynia krwionośne, usprawniając przy tym krążenie krwi i zmniejszenie pojawiającego się obrzęku i stanów zapalnych. Jeżeli nie przepadasz za zimnymi prysznicami, możesz zanurzyć się w ciepłej kąpieli, która rozluźni zmęczone po treningu mięśnie.

Odpowiednie przygotowanie do treningu

Rozpoczynając trening siłowy lub cardio warto zawsze wykonać odpowiednią rozgrzewkę. Pozwoli to uniknąć występujących podczas treningów urazów oraz przygotuję organizm na zwiększony wysiłek. Dobrze rozgrzane mięśnie i stawy, to również działanie wpływające na szybką regenerację.

Kluczowy sen

Podczas snu organizm wytwarza istotny hormon, wpływający na budowę mięśni, którym jest hormon wzrostu. Warto wysypiać się, ponieważ podczas snu wytwarzane są przede wszystkim procesy regeneracyjne oraz pozwalające na odprężenie, a nawet uregulowanie poziomu stresu. Dorosła osoba na sen powinna przeznaczać około 7-8 godzin dziennie, jednak poszczególny czas określany jest indywidualnie.

Odpowiednia dieta i suplementacja

Dostarczając organizmowi wysokiej jakości składników odżywczych, pomagamy mu się zregenerować. Dieta bogata w białko pozwala na odbudowanie uszkodzonych włókien w mięśniach, które odpowiedzialne są za budowanie masy mięśniowej. Warto również na bieżąco kontrolować pojawiające się niedobory, ponieważ osłabiony organizm, regeneruję się dłużej. Suplementacja może również okazać się znacznym pomocnikiem, szczególnie magnez, podczas występowania skurczy, oraz kwasy BCAA.

Masaże

Zmęczone, potrzebujące regeneracji mięśnie można odprężyć przy pomocy masażów. Pomóc mogą nie tylko w przypadku sztywności mięśni i z powodów przetrenowania, ale również zniwelować napięcie oraz wspomóc przepływ krwi. Masaże znacznie wpływają także na odprężenie i poprawę samopoczucia.

Jeden komentarz w temacie “Jak przyśpieszyć regenerację po treningu?

Dodaj komentarz