Wpływ aminokwasów na organizm kulturysty

Aminokwasy są nieodłącznym elementem w życiu każdego kulturysty. Spełniają szereg czynności, pozwalających na uzyskanie lepszych efektów i zapobieganie rozpadu mięśni. Czym są aminokwasy? Jak je suplementować?

Aminokwasy-czym są?

Mięśnie składają się z bloczków białkowych, których aminokwasy są istotnym budulcem. Wyróżnia się 23 aminokwasy, w których każdy z nich odpowiedzialny jest za daną funkcję. Istotne dla kulturysty aminokwasy, dzielimy według przyswajalności organizmu na BCAA, których organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie, czerpiąc z pożywienia oraz suplementacji, oraz DAA- wytwarzane przez organizm. Aminokwasy, są odpowiedzialne w organizmie za:

  • Kontrolę katabolizmu nocnego,
  • wydajność,
  • redukcję objawów zmęczenia,
  • przyrost mięśni,
  • procesy regeneracyjne.

Suplementacja aminokwasów

Sportowcy, którym zależy na budowie sylwetki, powinni zwracać szczególną uwagę na jakość spożywanych posiłków. Aminokwasy można dostarczyć do organizmu z diety, spożywając pełnowartościowe białko (ryby, mięso) jak również rośliny strączkowe. Zazwyczaj jednak dostarczane w pożywieniu składniki nie są wystarczające do zachowania równowagi budowania sylwetki. Wprowadza się w takim przypadku suplementację, którą cechuję większa przyswajalność oraz łatwość spożycia (np. w postaci szejków białkowych)

Organizm każdego sportowca jest inny, suplementacja oraz odpowiednia dieta powinny być dobierane indywidualnie, biorąc pod uwagę niedobory składników oraz aktywność fizyczną i zapotrzebowanie.