Dlaczego szprychy do roweru elektrycznego są tak ważne?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego szprychy do roweru elektrycznego są tak ważne? Wbrew powszechnej opinii, ten mały, i z pozoru niezbyt ważny element koła, stanowi ważną część napędową naszego roweru elektrycznego. Nie każdy jednak wie, czym powinien się on charakteryzować. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym potrzebom, a co za tym idzie sprawdzić, na co zwrócić uwagę przy zakupie szprych do naszego roweru elektrycznego.

Wszystko zależy od przeznaczenia

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, wszystko, tak naprawdę zależy od przeznaczenia naszego roweru. Jeżeli nasz rower elektryczny ma być przeznaczony do jazdy w trudnym terenie, na przykład w górach, czy też lasach, to lepszym rozwiązaniem może być zakup grubszych szprych, ponieważ będą one po prostu wytrzymalsze, co jest szczególnie ważne, gdy poruszamy się po nierównym terenie- niestety ich wadą jest to, że z powodu tego, że są one cięższe, stawiają one większy opór, a co za tym idzie, zasięg baterii naszego roweru skraca się. Z kolei cieńsze szprychy są co prawda mniej wytrzymałe, ale za to po pierwsze dzięki nim zasięg naszego roweru jest większy, co szczególnie przydatne może być, jeżeli zależy nam pokonywaniu dużych odcinków po równej, utwardzonej drodze. Po drugie zaś dzięki większemu zasięgowi naszej możemy zaoszczędzić pieniądze, ponieważ rzadziej będziemy musieli ładować naszą baterię.

Dlaczego odpowiednie dobranie szprych do roweru elektrycznego to podstawa?

Szprychy do roweru elektrycznego narażone są na szereg różnych obciążeń, związanych nie tylko z ciężarem roweru czy też osoby jadącej na nim. Jednym z takich obciążeń jest silnik elektryczny, który po pierwsze ma swoją wagę, po drugie w wyniku jego działania, szprychy do roweru elektrycznego są narażone na działanie sił odśrodkowych. Między innymi z tego względu po przejechaniu 200 kilometrów należy je kilkakrotnie dociągnąć, gdyż w przeciwnym razie ulegną one poluzowaniu, co z kolei oznacza, że stosunkowo szybko mogą one zacząć pękać, co z kolei stanowi poważne zagrożenie w czasie jazdy- niestety z tego względu zwykła szprycha przeznaczona do tradycyjnego roweru nie nadaje się do jego elektrycznego odpowiednika.

Odpowiedni dobór szprych do roweru elektrycznego jest w zasadzie sprawą kluczową, od której zależy bezpieczeństwo w czasie jazdy. Źle dobrana szprycha może po prostu pęknąć w czasie jazdy, a to z kolei może być przyczyną wypadku. Dlatego też, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, szprychy do roweru elektrycznego muszą być wzmocnione.