kulturystyka bialko

Białko – przed czy po treningu?

Odżywka białkowa jest jednym z najpopularniejszych suplementów, stosowanych przez sportowców. Nic dziwnego, białko bowiem jest jednym z podstawowych składników odżywczych, które są budulcem naszego organizmu. Stanowi przy tym ponad 20 procent masy ciała. Nie może go więc zabraknąć także w diecie osoby, która buduje swoją masę mięśniową. Zwiększenie zapotrzebowania na substancję odżywczą sprawia, że trudniej dostarczyć białko wraz z dietą, dlatego często dostarczane za pomocą odżywek.

Jakie funkcję pełni białko w organizmie? 

Białko jest niezbędnym składnikiem, wpływającym na funkcjonowanie całego organizmu. Wykorzystywane jest do regeneracji i odbudowy tkanek, zarazem jest składnikiem krwi i limfy, wpływa na budowę masy mięśniowej. Ponadto wchodzi w skład istotnych hormonów, enzymów, ciał odpornościowych oraz reguluje ciśnienie krwi. Odpowiedzialne są także za transport niektórych minerałów i witamin. 

W diecie sportowca ważną funkcją, którą pełni białko jest w szczególności regeneracja mięśni, budowanie masy mięśniowej, jak również zwiększona adaptacja do wysiłku fizycznego. 

Kiedy brać białko? 

Białko pod postacią odżywki białkowej może być istotnym uzupełnieniem aktywności fizycznej u osób, którym zależy na szybkiej regeneracji mięśni oraz budowaniu muskularnej sylwetki. Ponadto niewątpliwą korzyścią jest zwiększenie zdolności wysiłkowych. Katabolizm, którego nazwa nawiązuje do rozpadu białek ustrojowych, często jest wynikiem długotrwałego wysiłku fizycznego. Suplementacja białka działa wspomagająco na procesy tworzenia nowych włókien mięśniowych i regeneracji uszkodzonych podczas treningu tkanek. Aby wpłynąć na uzyskane straty, odżywkę powinno się spożyć po wykonanym treningu. 

Spożywanie białka w ciągu dnia, szczególnie rano, pomoże natomiast we wchłonięciu się i przyswajaniu substancji odżywczych. Śniadanie z porcją białka wspomaga również utrzymanie stabilnego poziomu glikemii i zachowanie dyspozycyjności psychiczno-intelektualnej w ciągu całego dnia.