Współpraca z trenerem personalnym – warto czy nie warto?

Usługi, których świadczenie wymaga pozyskania pewnej bardziej specjalistycznej wiedzy, zawsze są usługami płatnymi. Za prawidłowy trening personalny także trzeba więc zapłacić. Mimo iż przez niektórych trenerzy personalni są traktowani jak mało inteligentne osiłki, które więcej czasu poświęcają na przyglądanie się swoim bicepsom niżeli oglądanie stron książek, to w rzeczywistości za zawodowym przygotowaniem trenerów personalnych stoją zwykle liczne szkolenia, tysiące godzin skomplikowanych wykładów, jeszcze więcej czasu przeznaczonego na samodzielną naukę w domu, a nieraz i studia.

Usługi trenera personalnego

Normalna staje się więc coraz wyższa cena usług trenerów personalnych. I to nawet w momencie, gdy chcemy wykonywać jedynie prosty trening siłowy z trenerem personalnym. W chwili obecnej godzina takiego treningu może kosztować od stu do trzystu złotych. Niższych stawek raczej na próżno szukać. Być może jedynie w jakichś mniejszych miastach czy na wsiach te treningi personalne będą kosztować mniej, ale najprawdopodobniej wciąż w okolicy przynajmniej tych stu złotych za godzinę aktywnej pracy.

Korzyści wynikające ze współpracy

Pieniądze nie wydają się jednak aż tak duże, gdy człowiek dowiaduje się, co takiego może w zamian uzyskać. Rzadko kiedy zresztą wszystkie treningi odbywa się wspólnie z zatrudnionym trenerem. Na ogół pracuje się z nim np. raz w tygodniu, by pozostałe treningi wykonywać już na własną rękę, a po prostu przy wykorzystaniu różnych wskazówek i porad trenera. Każdy trening personalny ma na celu przygotować podopiecznego do samodzielnego radzenia sobie z trenowaniem. Najwięcej czasu poświęca się zatem na opanowywanie idealnej techniki różnych ćwiczeń. W większości przypadków są to ćwiczenia wielostawowe, te najcięższe, które pozwalają pracować w jednym czasie nad różnymi grupami mięśniowymi i dzięki temu dają najlepsze efekty.

Chodząc już na jakąś siłownię, zawsze można spytać o to, czy przypadkiem nie pracuje w niej jakiś trener personalny. Zazwyczaj kluby sportowe mają podpisane umowy z poszczególnymi trenerami. Trzeba tylko o to wszystko zapytać.