sztanga

Jak odpowiednio wybrać sztangę do ćwiczeń?

Na dobrze wykonany trening składa się wiele czynników, w tym odpowiedni dobór ćwiczeń, dieta, nawodnienie, suplementacja. Istotnym czynnikiem jest również dobór odpowiedniego sprzętu oraz czas na regenerację. Wchodząc na siłownie, do wyboru ćwiczącego jest wiele rodzajów sztang oraz ciężarów. Jak wybrać odpowiedni rodzaj sztangi? 

Uchwyt gryfu 

Uchwyty sztangi, różnią się między sobą przede wszystkim średnicą oraz długościami części chwytnych. Średnica gryfu ma znaczenie podczas dobranego obciążenia, poprzez jego sprężystość. Gryfy męskie mają około 28-30 mm długości i sprawdzą się pod większymi ciężarami do klasycznego treningu siłowego. Damskie natomiast mają około 25 mm średnicy i będą lepszym rozwiązaniem przy treningach dynamicznych. 

Rodzaje gryfów i sztang 

Wyróżnia się kilka rodzajów gryfów, które różnią się między sobą w szczególności kształtem. Najczęściej spotykanymi rodzajami są:

  • gryf łamany – jego budowa ułatwia znacząco wykonywanie niektórych ćwiczeń, w tym bicepsów i tricepsów. Cechuję się powyginanym kształtem, pod odpowiednimi kątami 54 i 30 stopni. 
  • kratownice – specjalna odmiana gryfów, dedykowana ćwiczeniom mięśni tricepsów i bicepsów. 
  • gryf prosty – klasyczne, proste, stalowe drążki wykorzystywane do treningu siłowego, takiego jak ćwiczenie mięśni nóg, barków, klatki piersiowej i innych części ciała. 
  • hantle – krótki rodzaj gryfów, wykorzystywany do większej ilości powtórzeń o różnym natężeniu. 

Jaką sztangę wybrać? 

Wybór odpowiedniej sztangi zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób oraz co chce dana osoba trenować. Przy ćwiczeniach, takich jak martwy ciąg, przysiady, wyciskanie żołnierskie lub na ławce, sprawdzi się sztanga olimpijska. Trening bicepsów i tricepsów wykonać najlepiej sztangą łamaną.  W treningu mięśni obręczy barkowej lub rozpiętkach natomiast świetnym rozwiązaniem będą hantle. 

Kompleksowe wykorzystanie sztag i gryfów pozwoli na urozmaicenie treningów oraz na ich efektywność. Organizm bowiem przyzwyczaja się do wykonywania tych samych ćwiczeń, zaprzestając progresu. Zaleca się więc korzystanie z różnych form ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu dostępnego na siłowniach.