Czy warto stosować przedtreningówki?

Suplementy o pobudzającym efekcie działania, są popularne wśród sportowców. Charakteryzują się wspomaganiem zdolności i energii organizmu, poprzez zawarte w składzie kombinację kilku składników. Osoby trenujące chętnie sięgają po dostępne wspomagacze, chcąc uzyskać lepsze efekty w szybkim czasie. Czym są przedtreningówki? Jakie są wady i zalety ich stosowania? 

Czym są przedtreningówki?

Przedtreningówki są popularnymi suplementami, które mają na celu poprawić efektywność wykonywanego treningu. Zawarte substancje wpływają na zwiększenie energii, mając wpływ na pobudzenie poprzez stymulację układu nerwowego, jak i zwiększają zdolność do długotrwałych ćwiczeń. Uzyskany efekt zależy przede wszystkim od wyboru suplementu oraz składu. Opiera się on zazwyczaj na kofeinie i jej pochodnych oraz dodatkowych substancjach mających wpływ na stymulację organizmu. Zazwyczaj w składzie znaleźć można dodatkowo:

  • taurynę, która wpływa na skupienie,
  • kreatynę, zwiększającą poziom ATP 
  • beta-alaninę, wpływającą na podniesienie długodystansowych zdolności wysiłkowych, 
  • arginina i/lub cytrulina, rozszerzające naczynia krwionośne 

Wybierając przedtreningówkę, warto skupić się na sprawdzonych produktach i zawartych w składzie substancjach. Należy pamiętać, że suplementy tego typu, zawierają potężną dawkę pobudzającą (ok. 300 mg kofeiny i dodatkowo jej pochodne). 

Zalety wspomagania się przedtreningówkami

Zaletami suplementów przedtreningowych jest zwiększona energia pozwalająca na efektywniejszy trening, za co odpowiada m.in. kofeina. Uczucie pobudzenia nie trwa długo, jednak pozwala na wykonanie intensywnego treningu. Pozwala również zwiększyć motywację, działając jak bodziec energetyczny podczas redukcji, przy której często towarzyszy odczuwalny spadek energii spowodowany zmniejszeniem podaży spożywanych kalorii. Zawarta w przedtreningówkach kreatyna, wpływa ponadto na wzrost siły i energii, która sprawdza się podczas treningów siłowych. 

Wady pobudzających suplementów 

Podstawową wadą stosowania suplementów pobudzających jest zwiększone ryzyko przetrenowania układu nerwowego. Sztuczne stymulacja organizmu podczas długotrwałego stosowania spowodować może przeciążenie centralnego układu nerwowego. W efekcie znacząco wpłynie na efekty ćwiczeń i poprawę wyników w dłuższej perspektywie. Dodatkowo stosowanie przedtreningówek może skutkować występującą apatią, problemami z libido, zasypianiem oraz zwiększeniem się poziomu wody podskórnej. Organizm przyzwyczaja się do spożywanych suplementów, dlatego też przy ciągłym stosowaniu pobudzaczy, istnieje możliwość, że uodporni się na przyjmowane substancję, które nie będą działać z takim samym rezultatem. Warto znać umiar w przyjmowaniu stymulantów i nie stosować ich przed każdą wizytą na siłowni. Pozwoli to przede wszystkim uniknąć adaptacji organizmu do stosowanych dawek, jak i przetrenowania układu nerwowego oraz problemów ze snem. 

Przeciwwskazania do stosowania

Zawarte w suplementach przedtreningowych składniki, które posiadają zadanie pobudzić organizm oraz wpłynąć na podniesienie ciśnienia krwi. Nie powinny ich zatem stosować osoby, mające problemy zdrowotne z układem krążenia m.in. z wadami serca, czy nadciśnieniem tętniczym. Ostrożność powinny także zachować osoby, które cierpią na problemy ze snem, takimi jak bezsenność. Pobudzony organizm może powodować zwiększone problemy związane z zaśnięciem i jakością snu.