Błędy osób początkujących na siłowni

Osoby początkujące, pojawiające się na siłowni i chcący budować muskularną sylwetkę, często spowalniają drogę do upragnionych efektów poprzez błędy. W rezultacie tracą zapał do treningów razem z motywacją. Unikanie rażących błędów pozwala na zdrowe, bezkontuzyjne dążenie do celów sylwetkowych znacząco wpływając na cały ich proces. Jakie są najczęstsze błędy osób, które zaczynają swoją przygodę z siłownią?  

Brak rozgrzewki

Brak rozgrzewki przed treningiem to podstawowy błąd, który popełniają osoby początkujące.  Poprawnie rozgrzany organizm, zwiększa dopływ tlenu do krwi oraz jest mniej podatny na kontuzję. Kulturyści, którzy decydują się na rozgrzewkę przed treningiem, są ponadto w stanie efektywniej i dłużej ćwiczyć. O tym, dlaczego rozgrzewka powinna być obowiązkowym elementem treningu, pisaliśmy w artykule: https://www.kulturystyka24.pl/rozgrzewka-obowiazkowym-elementem-treningu/

Brak planu treningowego

Opieranie swoich działań na siłowni o plan treningowy, pozwala przede wszystkim na harmonijny rozwój sylwetki i zapobieganie urazom. Brak planu to powszechnie spotykany problem wśród osób początkujących, którzy zaczynają swoją przygodę bez odpowiedniego przygotowania, nieumiejętnie wykonywając ćwiczenia. Częstym powikłaniem niekorzystania z planu jest przetrenowanie oraz przeciążenie poszczególnych partii, poprzez wykonywanie tych samych ćwiczeń. Kluczowe jest dobranie planu treningowego indywidualnie do predyspozycji oraz poziomu zaawansowania. Pozwoli to określić, w którym kierunku podąża budowanie sylwetki oraz zaplanować poszczególne działania. Trening nie powinien również opierać się na częstej zmianie ćwiczeń, ponieważ ciało potrzebuję przyzwyczaić organizm do wykonywanych ruchów. 

Zła technika ćwiczeń 

Błąd, który może być także czynnikiem niepożądanych kontuzji. Powielana zła technika, doprowadza do powstawania nieodpowiednich nawyków i w konsekwencji poważnych urazów, których rekonwalescencja może trwać przez długi czas. Warto skorzystać na początku swojej drogi z siłownią z pomocy doświadczonego znajomego lub trenera personalnego. Obserwujące osoby, są bowiem w stanie szybciej dostrzec rażące błędy i pomóc w poprawieniu techniki. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia są również kluczem do wykorzystania potencjału danych ćwiczeń i uniknięcia nieprzyjemnych dla zdrowia skutków. 

Pomijanie partii mięśniowych 

Dobrze zbudowana sylwetka, powinna opierać się na proporcjonalnym wyglądzie. Zaniedbywanie poszczególnych partii ciała, nie jest rozwiązaniem, które pomoże uzyskać większy biceps lub wyrzeźbiony brzuch. Kompleksowy trening opiera się na ćwiczeniu i wzmacnianiu całego ciała i poszczególnych partii. Pamiętać trzeba także, że wszystkie mięśnie potrzebują regeneracji i czasu na odbudowę włókien. Ciągły trening skupiający się na jednej partii ciała, to powszechnie spotykany problem. Chcąc rozbudować poszczególną część ciała, można oczywiście skupiać się na niej, pamiętać jednak należy o pozostałych elementach, które składają się na całokształt sylwetki i pozwalają za zauważenie efektów. 

Brak progresji

Pierwsze wizyty na siłowni to przede wszystkim poznawanie swojego ciała i jego możliwości. Często zdarza się jednak, że zaczynając na niewymagających ciężarach, ćwiczący zatrzymują się na nich i nie dążą do ich zwiększania. Organizm przyzwyczaja się poszczególnych ćwiczeń i wzmacniania partii ciała. Nie podnosząc poprzeczki, szybko sportowcy się zniechęcają, nie widząc zauważalnych efektów swoich działań i mając poczucie, że stanęli w miejscu. Działa to również w drugą stronę, zbyt szybki progres w zmianie ciężarów doprowadzić może do przetrenowania i licznych kontuzji początkujących kulturystów.