Wykonywanie treningu siłowego niesie ze sobą wiele korzyści, szczególnie podczas treningów kulturystycznych. Pomaga bowiem zwiększyć masę mięśniową i zwiększyć siłę. Ponadto pomaga przede wszystkim w drodze do upragnionej sylwetki i poprawia nastrój. Pomimo wielu zalet, tak jak i w innych dyscyplinach sportowych, osoby trenujące siłowo narażone są na wiele urazów układu ruchu. Istnieje przekonanie, że osoby ćwiczące na siłowni bardziej narażone są także na zwyrodnienia stawów. Badania wykazują jednak, że sam trening siłowy, nie ma wpływu na zwyrodnienia, a ryzyko rośnie w przypadku nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń.
Czym są zwyrodnienia?
Choroba zwyrodnieniowa stawów to nieodwracalna choroba, która opiera się na powstawaniu zmian degradacyjnych. Przebieg choroby opiera się na destrukcji chrząstki stawowej, a w następstwie zmian innych struktur, a nawet kości. W chorobie zwyrodnieniowej powstają bowiem wyrośla kostne, które nazywa się osteofitami, a samemu zwyrodnieniu często towarzyszy stan zapalny. Ponadto zwyrodnienia częściej dotyczą kobiet, a chorobę uznano przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych. Objawy, jakie towarzyszą chorobie to często:
- sztywność stawowa,
- ograniczony zakres ruchu w stawie,
- upośledzone wzorce ruchowe – zmiany można przede wszystkim zauważyć podczas chodzenia.
Chorobą, którą jest zwyrodnienie stawów, dotyczy układu ruchu, dlatego też przy jej występowaniu pojawiają się problemy z wykonywaniem wielu codziennych czynności. Dzieje się tak, dlatego że często towarzyszy im ból oraz stawy stają się mniej wydajne.
Wpływ siłowni na stawy
Stwierdzenie, że siłownia niszczy stawy, jest dość powszechne. Spowodowane jest to obciążeniem stawów, poprzez wykonywanie ćwiczeń siłowych. Ponadto osoby ćwiczące bardziej narażone są na ich uszkodzenia. Badania wykazują jednak, że u takiej samej grupy wiekowej osób ćwiczących, ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej jest takie samo jak u osób niećwiczących. Ponadto ćwiczenia pozwalają kontrolować spadek bądź zwiększenie siły mięśniowej u osób chorych, dodatkowo polepszając komfort życiowy i zakres ruchów.
Trening siłowy, nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania zmian zwyrodnieniowych, jednak niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń i uszkodzenia stawów, mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka ich wystąpienia. Chcąc zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia stawów, warto pamiętać o odpowiedniej technice ćwiczeń. Ponadto szczególnie ostrożne powinny być osoby, u których występuję nadwaga lub mają predyspozycję genetyczne. W przypadku urazów, które w sporcie występują często, warto skorzystać z pomocy fizjoterapii i odpowiedniej suplementacji witaminy D.